Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

gimnastyka korekcyjna

Czcionka:

 

Na gimnastykę korekcyjną powinny trafiać dzieci zagrożone wadami postawy oraz z lżejszymi wadami, posiadające wskazanie do gimnastyki korekcyjnej wydane przez lekarza. Osoby, u których wada postawy spowodowana jest inną dysfunkcją bądź przypadki trudno korygujące się, wymagają już opieki poradni rehabilitacyjnej.

Aby zapobiec wadom postawy u przedszkolaków należy dostarczyć dzieciom zorganizowane formy  aktywności ruchowej w rozszerzonym wymiarze i wprowadzić elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w formie odpowiadającej ich wiekowi i możliwościom psychoruchowym.

Główne cele gimnastyki korekcyjnej to:

→ korygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała

→ przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy ciała, gdy istnieją warunki sprzyjające ich powstawaniu,

→ poprawianie sprawności fizycznej dziecka

Cele te realizowane są poprzez następujące zadania:

1. Wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy: w trakcie zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci poznają własne ciało, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową a nieprawidłową. Mogą wykorzystywać tę zdolność we wszystkich czynnościach codziennych. Poznają pozycje, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych.

2. Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę - głównie mięśnie grzbietu i brzucha, stabilizujące kręgosłup. Dzieci wzmacniają gorset mięśniowy poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia korekcyjne.

3. Profilaktyka występowania wad kończyn dolnych, głównie płaskostopia poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stopy.

Poprzez zajęcia korekcyjne nauczyciel stara się oddziaływać nie tylko na motorykę przedszkolaków, ale także na ćwiczenia poprawiające zdolności zapamiętywania, koncentracji uwagi, spostrzegawczości. Stara się rozbudzać u nich zamiłowanie do wszechstronnej aktywności, co może przyczynić się do lepszego startu w szkole.

 

Podstawowym celem proponowanych zabaw i ćwiczeń jest przeciwdziałanie powstawaniu oraz pogłębianiu się wad postawy ciała.
 

Zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej odbywają się 1 raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej i prowadzone są przez p. mgr Aldonę Lewandowską-Skrobiszewską.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny