Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

"PRZEDSZKOLE MARZEŃ"

Czcionka:

„Przedszkole marzeń - wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z gminy Brudzeń Duży” 
projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  Europejskiego Funduszu Społecznego do realizacji, którego przystąpiła Gmina Brudzeń Duży

Projekt realizowany był w Przedszkolu Samorządowym w Brudzeniu Dużym w okresie od sierpnia  2012r.  do  31 lipca  2013 roku.

Powyższe było wynikiem udanego aplikowania o dofinansowanie działań edukacyjnych zaplanowanych w projekcie  mającym na celu „Zwiększenie stopnia upowszechniania edukacji przedszkolnej w gminie Brudzeń Duży przez podniesienie jakości, wzmocnienie  atrakcyjności oferty edukacyjnej dla 61 dzieci w wieku 3-5 lat oraz działania promujące edukację przedszkolną w roku szkolnym 2012/2013.

Działania zawarte w projekcie stanowiły ciekawą propozycję zajęć dodatkowych i specjalistycznych nie tylko dla najmłodszych przedszkolaków, ale także dla ich rodziców, którzy mogli uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami.

Pierwszymi działaniami projektowymi  były „zajęcia adaptacyjne w ramach Otwartych Drzwi” adresowane dla rodziców i ich dzieci, które nigdy nie uczęszczały do przedszkola. Zajęcia te  miały  przygotować rodziców jak i dzieci do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej od bieżącego roku. Podczas zajęć adaptacyjnych, które zostały zorganizowane w Przedszkolu nauczyciele zapoznali rodziców z pracą przedszkola, warunkami pobytu dziecka w placówce.

 Efektem zajęć adaptacyjnych miało być  łagodne „wejście” dzieci w rytm edukacji przedszkolnej. Rodzicom dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną przedstawione zostały przez pedagoga metody pracy przedszkola, zabawy edukacyjne oraz przybliżone przez psychologa informacje dotyczące specyfiki okresu rozwojowego dziecka  i korzyściach  wynikających z  edukacji przedszkolnej dla ich dziecka.

Od miesiąca października 2012r. do czerwca 2013r. dzieci  uczęszczające do Przedszkola  objęte zostały dodatkowymi zajęciami rozwijającymi kompetencje indywidualne takimi jak zajęcia: teatralne, taneczne, plastyczne, które poprowadzone były przez profesjonalnych instruktorów. Celem tych zajęć było kształtowanie wrażliwości artystycznej, wyrażanie emocji i przeżyć oraz przygotowanie do konstruktywnej rywalizacji z rówieśnikami. Dla dzieci uczestniczących w projekcie zorganizowany był wyjazd  na spektakl  do Teatru Dramatycznego w  Płocku na przedstawienie pt. „Calineczka”.

 Projekt nasz zawierał szeroki wachlarz propozycji zajęć  specjalistycznych skierowanych zarówno do dzieci jak i rodziców. Dla dzieci zorganizowane zostałyzajęcia indywidualne z logoterapii, konsultacje z psychologiem oraz grupowe zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci zakwalifikowanych przez specjalistę po wykonaniu badań ortopedycznych.

Natomiast rodzice mogli skorzystać ze spotkań z psychologiem w ramach indywidualnego doradztwa psychologicznego podczas którego  przybliżone zostały potrzeby dziecka, jego mocne i słabe strony.

Dofinansowanie projektu w ramach środków unijnych powoduje, że opisane powyżej propozycje działań dla dzieci oraz ich rodziców były bezpłatne, a realizacja dodatkowych i specjalistycznych zajęć nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach Projektu do Przedszkola zakupiony został  sprzęt i wyposażenie do zajęć plastycznych, tanecznych, teatralnych, gimnastyki korekcyjnej oraz specjalistycznych. Powyższe  stanowi wartość dodaną tego projektu.

Opisane wyżej działania realizowane były z myślą o wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci, które  będą miały znaczenie w dalszej edukacji szkolnej.

W ramach podsumowania projektu odbyły się trzy spotkania z rodzicami, podczas których dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych, teatralnych i tanecznych wraz ze swoimi instruktorami mogły pochwalić się swoimi nabytymi umiejętnościami.

Na pierwszym spotkaniu (X.2012r.) informacyjno-rekrutacyjnym   rodzice uczestników projektu zapoznani zostali z celami i ofertą edukacyjną związaną z jego realizacją oraz otrzymali  karty zgłoszeniowe.

Na drugim spotkaniu (III.2013r.) odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Leśne zwierzątka”, dzieci zatańczyły przygotowane tańce, a przed i po spotkaniu Rodzice mogli oglądać wystawę prac plastycznych.

Na trzecim spotkaniu (VI. 2013r.) zorganizowany został FESTYN RODZINNY,który prowadził  aktor Teatru Dramatycznego w Płocku Szymon Cempura. 
W programie:

występ grupy tanecznej, przygotowanej przez Panią Marlenę Dolińską i Panią Katarzynę Morawską, realizującej projekt „Przedszkole Marzeń”(„Polonez”, „Tany, tany to taniec dla Mamy”, „Tańcząca skakanka”)

 przedstawienie teatralnej grupy przygotowanej przez Panią Ewę Koźmińską i Panią Wandę Ciarkowską realizującej projekt „Przedszkole Marzen” („Sen Jasia i Oli” – interpretacja wiersza Ewy Szelburg – Zarembiny pt. „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”)

 galeria prac plastycznych wykonanych przez dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych realizowanych w ramach projektu. Zajęcia prowadziły Pani Alicja Kowalska i Pani Dorota Tyburska.

     Po występach uczestnicy imprezy mogli zjeść kiełbaskę z grilla, watę cukrową, lody, wypić sok/wodę, a potem wziąć udział w rodzinnych konkursach. W ramach współpracy z Radą Rodziców mogliśmy zorganizować dzieciom zabawy z klaunem, dmuchane zjeżdżalnie, trampolinę. W ramach współpracy z GKRPA – przejażdżkę kucykami. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w pokazach Ochotniczej Straży Pożarnej z Bądkowa Kościelnego i Sikorza.
Było upalnie, wszyscy bawili się doskonale, dzieci pytają o następny FESTYN.

Dziękujemy Rodzicom za współpracę
 Zespół Zarządzający Projektem

 

 

"PROJEKT PRZEDSZKOLE MARZEŃ"

Utworzono dnia 04.03.2014, 10:18

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny