Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

O przedszkolu

 

„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się 
w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować,
współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, 
marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”

Robert Fulghum

Tel/fax 260 40 27, 24 260 40 89;   
E-mail: szpbrudz@op.pl
 

 1.    Przedszkole Samorządowe w Brudzeniu Dużym jest placówką oświatową, publiczną,  prowadzoną przez Gminę w Brudzeniu Dużym od 2008r, a od września 2012r. wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brudzeniu Dużym. Nadzór pedagogiczny sprawuje Kurator Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku.

2. Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające  z przepisów prawa, a w szczególności w zakresie:

1)    udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej we współpracy z rodzicami, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami w celu uzyskania pomocy specjalistycznej,

2)    wspomagania indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka,

3)    sprawowania opieki oraz zapewnienia bezpiecznych i optymalnych warunków dla prawidłowego rozwoju,

4)    kształtowania i rozwijania aktywności dziecka wobec siebie i innych ludzi i otaczającego świata,

5)    współdziałania z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych,

6)    tworzenia warunków i przygotowania dziecka do nauki szkolnej.

  3.    Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.15 do 16.45 przez cały rok. Wyjątek w funkcjonowaniu stanowią:

- święta zapisane w kalendarzu jako dni wolne od pracy, takie jak: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy, Święto Konstytucji Trzeciego Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie (pierwszy dzień), Boże Narodzenie (drugi dzień)

      - przerwa wakacyjna ustalana jest przez organ prowadzący na wniosek dyrektora.

4.    Do przedszkola przyjmowane są dzieci od 3 do 6 lat.

5.    W godzinach 7.45– 12.45 oraz 8.15-13.15 realizowane są zajęcia bezpłatne w zakresie podstawy programowej. 

6.    Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział, obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień. Liczba dzieci w oddziale przedszkola nie może przekraczać 25.

7.    Przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola może być dokonywane wyłącznie przez rodziców lub odrębnie upoważnione osoby. Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko nie może być  pod wpływem alkoholu.

8.    Dziecko, które zostało przyprowadzone do przedszkola uważa się za zdrowe.

9.    Szczegółową organizację w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny przedszkola opracowany przez dyrektora.

10.  Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza realizowana jest na podstawie aktualnego programu wybranego z zestawu programów dla przedszkoli zatwierdzonych przez MEN, podstawy programowej wychowania przedszkolnego, ramowego rozkładu dnia, zgodnie z zasadami zdrowia i higieny.

11.  Przedszkole oferuje dzieciom zajęcia dodatkowe uwzględniając życzenia rodziców. Koszty takich organizowanych w przedszkolu zajęć ponoszą rodzice (prawni opiekunowie) z wyłączeniem religii i nauczania indywidualnego.

12.  Przedszkole zapewnia dzieciom właściwe warunki do zabawy, nauki  i elementów pracy oraz zdrowia i bezpieczeństwa.

13.  Współpraca z rodzicami prowadzona jest w formie zebrań grupowych, konsultacji i rozmów indywidualnych z nauczycielami i dyrektorem, kącików informacji, zajęć otwartych, imprez okolicznościowych.

14.  Rodzice zobowiązani są do podpisania "Deklaracji pobytu dziecka w przedszkolu" na dany rok szkolny, 

15.  Wysokość opłat za świadczenia wykraczające poza podstawę wychowania przedszkolnego ustala się zgodnie z bieżącą uchwałą Rady Gminy (godziny ponadprogramowe i wyżywienie). 

 

Z kroniki przedszkolnej...

Dnia 1 września  1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Państwowego Przedszkola w Brudzeniu. Funkcję dyrektora objęła p. Teresa Dąbrowska, a pierwsze przedszkolaki (grupa 3-5 latki i 6-latki) rozpoczęły naukę i zabawę w wynajętym lokalu.

W roku szkolnym 1979/80 dyrektorem została p. Marianna Dzięgielewska. W październiku 1980 roku placówka przedszkolna zostaje przeniesiona z budynku prywatnego do budynku Zbiorczej Szkoły Gminnej w Brudzeniu, gdzie na swoje potrzeby dostaje dwie izby.

Od września 1987 roku dyrektorem przedszkola zostaje p. Elżbieta Dylewska.

Uroczystości obchodzone wtedy w przedszkolu to: Dzień Wojska Polskiego, Dzień Edukacji Narodowej, Choinka z prezentami od św. Mikołaja, Dzień Kobiet, Powitanie Wiosny, Dzień Pracownika Służby Zdrowia, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Milicjanta, Dni Książki.

Przedszkolaki uczestniczyły w wycieczkach m.in. do ośrodka zdrowia, na pocztę, na posterunek, do biblioteki.

 

Z dniem 1 września 1991 roku decyzją Radnych Gminnej Rady Narodowej w Brudzeniu placówka przedszkolna przestaje istnieć. Pozostają tylko 6-latki, które rozpoczęły nowy rok szkolny 1991/1992.

 

 

 

 Dnia 14.01.2008r. rozpoczęło swoją działalność przedszkole Samorządowe w Brudzeniu Dużym powołane Uchwałą Rady Gminy w Brudzeniu Dużym Nr VIII/52/07r. z dnia 25 września 2007r.

Funkcja dyrektora została powierzona p. Małgorzacie Kalwasińskiej.

Od 01.IX..2010r. do końca II.2012r. dyrektorem była p. Ewa Piotrowska, a od III.2012-31.VIII.2012r. obowiązki dyrektora pełniła p. Dorota Tyburska.

Od 01.IX.2012r. Przedszkole Samorządowe weszło w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brudzeniu Dużym z p. dyrektor Agnieszką Czajkowską na czele. Obowiązki w-ce dyrektora pełni p. Dorota Tyburska, odpowiedzialna za sprawy przedszkolne.

Przedszkole mieści się w klasycystycznym dworze z przełomu XIX/XX wieku przy ulicy Płockiej 12. W otoczeniu dworu założono park krajobrazowy. Przed budynkiem rośnie rozłożysty buk, będący pomnikiem przyrody. Drzewostan parku to gatunki pochodzenia rodzimego.

Jest przedszkolem ogólnodostępnym, trzyoddziałowym. W związku z realizacją projektu „Przedszkole Marzeń” w roku szk. 2012/2013 i dużą ilością chętnych dzieci na rok szk. 2013/2014 został utworzony czwarty oddział dla dzieci 3-4 letnich.

Dla potrzeb trzech grup dziecięcych ma trzy wyposażone sale na parterze, a na potrzeby nowo utworzonej grupy – wyposażono salę na piętrze dworku.

Jedna sala dla 3-4 latków ma przylegające do sali pomieszczenie sanitarne.

Przestronny hol wykorzystywany jest jako szatnia dla dzieci, galeria prac artystów ze wszystkich grup, miejsce z informacjami dla rodziców. Zarówno hol, jak i każda z sal przedszkolnych zmieniają się i witają wystrojem zgodnie ze zmianami pór roku.

Kuchnia przedszkolna serwuje dzieciom trzy urozmaicone, pełnowartościowe posiłki dziennie: śniadanie, obiad, podwieczorek.

Budynek przedszkolny jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (od 01.09.2012r.). Obok głównego wjazdu znajduje się plac zabaw, umożliwiający rozwijanie motoryki przedszkolaków. Otoczenie parku z krętymi alejkami służy częstym spacerom w czasie pobytu na świeżym powietrzu.

Wychowankowie przedszkola mogą korzystać z tradycyjnych i nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Dzieci otoczone są ciepłą i serdeczną opieką wszystkich pracowników.

Kadra pedagogiczna legitymuje się profesjonalnym przygotowaniem pedagogicznym, a w swojej pracy stosuje metody, które umożliwiają rozwój każdemu dziecku.

Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami. Atmosfera wzajemnego zaufania, otwarcie na potrzeby dziecka i oczekiwania rodziców, otwarcie na pytania, krytykę rodziców wobec przedszkola pozwalają na zaangażowanie ich we wspólne działania dla dobra dziecka.

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny